کارشناسی ارشد

کنکور ارشد ۱۴۰۲

برای دانشجویانی که می‌خواهند وارد مقطع تحصیلات تکمیلی شوند، سازمان سنجش آزمونی به نام کنکور کارشناسی ارشد برگزار می‌کند تا این افراد را در رشته‌های مختلف علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر و دامپزشکی سنجش کند و به این شکل امکان ورود به دانشگاه‌های سراسری و آزاد در این رشته‌ها را برای متقاضیان فراهم کند.

برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲، داوطلبانی که تمایل به ورود به دانشگاه در رشته‌های محل کنکور کارشناسی ارشد دارند و شرایط لازم را دارند، می‌توانند پس از ثبت نام اینترنتی، با برنامه‌ریزی دقیق و صحیح، برای شرکت در جلسه آزمون آماده شوند.

در سال‌های اخیر، ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده است و به همین دلیل، تمامی متقاضیان باید در یک آزمون جامع و هماهنگ شرکت کنند تا بتوانند در رشته‌های مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند. برای ثبت نام در این آزمون، علاقمندان می‌توانند به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و فرم ثبت نام را تکمیل کنند.

بعد از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ و انتشار کارنامه‌های اولیه، دانشجویان مجاز به انتخاب رشته محل‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد می‌توانند رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. سپس بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته، متقاضیان در انتظار اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد خواهند بود تا از وضعیت قبولی یا عدم قبولی خود مطلع شوند.

مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ از تاریخ 1402/09/16 تا 1402/09/26 سال جاری می‌باشد.

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

✅ جدول زمان بندی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ توسط سازمان سنجش در سایت خود منتشر شده است. پتانسیل‌داران می‌توانند در این زمان به سایت sanjesh.org مراجعه کرده و پس از دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و مطالعه دقیق آن، اطلاعات شخصی و تحصیلی خود را وارد کنند.

✅ دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، شامل قوانین، ضوابط و شرایط ثبت نام است و داوطلبان می‌توانند پس از مطالعه آن، یک رشته اصلی و یک رشته شناور را از لیست رشته‌های کارشناسی ارشد انتخاب کرده و فرم پیش نویس ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و در نهایت فرم اینترنتی مربوطه را تکمیل کنند.

✅ برای شرکت در این مرحله، پرداخت هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام الزامی است. هزینه ثبت نام برای تأمین هزینه‌های آزمون از داوطلبان دریافت می‌شود.

زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

📌 بعد از اتمام مراحل ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402، داوطلبان باید به درس خواندن و مطالعه منابع مفید بپردازند و زمان باقی‌مانده تا برگزاری آزمون را مدیریت کنند. سازمان سنجش نیز در این مدت، مقدمات لازم برای برگزاری کنکور کارشناسی ارشد را فراهم کرده و با انتشار کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد، داوطلبان را از زمان و مکان برگزاری آزمون آگاه می‌سازد.

📌 در سال گذشته، کنکور کارشناسی ارشد در بازه زمانی 28 تا 30 اردیبهشت ماه برگزار شد، اما برنامه زمانی برای برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1402 نشان می‌دهد که این آزمون در نوبت صبح 11 اسفند و همچنین در نوبت صبح و عصر 12 اسفند ماه برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۲ در نوبت صبح 11 اسفند و نیز نوبت صبح و عصر 12 اسفند ماه می‌باشد.

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

🔷 در جلسه آزمون کارشناسی ارشد 1402، داوطلبان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و پس از انتشار نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد در سایت سازمان سنجش، می‌توانند کارنامه کارشناسی ارشد خود را بررسی کنند. این کارنامه شامل درصد دروس امتحانی، رتبه، تراز و وضعیت مجاز بودن داوطلب برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد است.

🔷 در این مرحله، داوطلبان می‌توانند به سایت sanjesh.org برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402 و به سایت azmoon.org برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مراجعه کنند و 100 رشته محل مورد علاقه خود را در فرم اینترنتی وارد کنند. در این مرحله، اولویت بندی انتخاب رشته بر اساس چهار فاکتور علاقه، هزینه، مسیر و کیفیت دانشگاه انجام می‌شود و داوطلبانی که در دو کد رشته امتحانی اصلی و شناور ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند انتخاب‌های خود را به صورت تلفیقی از این دو رشته انجام دهند.

🔷 برای اطلاع از رشته محل‌های ارائه شده، دو دفترچه تحت عنوان “دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد” و “دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد” منتشر شده‌اند و در موعد مقرر بر روی سایت‌های مربوطه قرار می‌گیرند. پس از دانلود این دفترچه‌ها، داوطلبان می‌توانند از کلیه شرایط، ضوابط و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ مربوط به دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد آگاه شوند.

 

اعلام نتایج کنکور ارشد ۱۴۰۲

✅ با اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲، داوطلبان در دو مرحله با نتایج آشنا می‌شوند. از طریق انتشار نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ در سایت سازمان سنجش، داوطلبان مجاز می‌شوند رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

✅ پس از اتمام زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد، فرم اینترنتی داوطلبان توسط نرم‌افزار سازمان سنجش بررسی شده و اولین رشته محل دارای ظرفیت به عنوان محل قبولی داوطلب اعلام می‌شود. برای مشاهده نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲، داوطلبان باید مجددا به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات ثبت نامی، از وضعیت قبولی یا عدم قبولی خود مطلع شوند.

✅ لازم به ذکر است که نتایج نهایی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به صورت مجزا و در سایت azmoon.org اعلام می‌شود، اما ممکن است مانند دو سال قبل، نتایج در سایت سازمان سنجش نیز منتشر شود.

منبع
سیوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا