سامانه ها

سامانه سیدا sida.medu.ir

سامانه یکپارچه دانش آموزی با نام مخفف سامانه سیدا به آدرس sida.medu.ir می‌باشد. این سامانه که یکی از زیر مجموعه های وزارت آموزش و پرورش است برای ثبت نمرات و روند تحصیلی دانش آموزان کاربرد دارد. در ادامه به نحوه ورود به سامانه سیدا برای معلمان خواهیم پرداخت.

» ورود به سایت سامانه سیدا sida.medu.ir

1️⃣ برای ورود به سامانه سیدا کافی است بر روی لینک زیر کلیک نماید تا وارد سایت sida.medu.ir شوید.

ورود به سامانه سیدا

ورود به سایت سامانه سیدا

2️⃣ برای ورود به سامانه از بخش فناوری اطلاعات مدرسه باید یک نام کاربری و رمز عبور دریافت کنید.

نام کاربری پیشفرض معمولا کدملی مدیر مدرسه می باشد.

کلمه عبور پیشفرض نیز کد پرسنلی شماست.

3️⃣ و در انتها بعد از وارد کردن کد امنیتی بر روی ورود کاربران کلیک کنید.

نحوه ورود به سامانه سیدا برای معلمان

📌 اولین بار که وارد سامانه سیدا می شوید درخواست تغییر رمز عبور برای شما ظاهر می شود. که باید ترکیبی از حروف و اعداد باشد.

» ثبت نام در سامانه سیدا sida.medu.ir

🛑 تنها کادر اجرایی مدارس مجاز به دسترسی به سامانه سیدا هستند. بنابراین، در صورت نیاز به ثبت نام دانش‌آموزان در سایت sida.medu.ir، مدیر، معلم یا یکی از معاونان مدرسه باید وارد سایت سیدا شده و اطلاعات دانش‌آموزان را در سامانه وارد کنند.

🛑 ثبت نام در سیدا برای تعیین مشخصات دانش‌آموزان برای ثبت نام در مدارس ضروری است. بنابراین، به معلمان و کادر اجرایی مدارس توصیه می‌شود که این اطلاعات را بدون هیچ گونه خطایی در سامانه وارد نمایند.

1️⃣ برای شروع، آدرس sida.medu.ir را در مرورگر خود وارد کرده و به صفحه اول سامانه سیدا وارد شوید.

2️⃣ اطلاعات ورودی شامل نام کاربری و رمز عبور را در مکان‌های مربوطه وارد کنید.

3️⃣ بعد از ورود به بخش امکانات سامانه، به بخش تعریف کاربری بروید و در بخش‌های مختلف، اطلاعات مورد نیاز کارمندان، معلمان و دانش‌آموزان را وارد کنید.

4️⃣ بعد از اطمینان از درستی اطلاعات وارد شده در مراحل مختلف، داده‌های ورودی را ذخیره کرده و برای هر کاربر یک رمز عبور تعریف کنید.

🟧 در صورتی که رمز عبور را به معلمان و دانش‌آموزان خود اعلام کنید، آن‌ها نیز می‌توانند وارد سامانه سیدا شوند. در غیر این صورت، ورود به سامانه سیدا فقط برای مدیر امکان‌پذیر است.

🟨 سامانه سمیم مدارس یک سامانه آنلاین است که به منظور ارائه خدمات مختلف به معلمان و دانش‌آموزان طراحی شده است. این سامانه شامل کلاس‌های آموزشی آنلاین، کلیپ‌های دروس و مطالب آموزشی متنوع است. برای آشنایی بیشتر با این سامانه می‌توانید به مطالعه مقالات مرتبط و منابع آموزشی آنلاین مراجعه کنید.

» نحوه ثبت نمرات در سامانه سیدا sida.medu.ir

🔷 یکی از خدماتی که سایت سیدا به دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد، ثبت نمرات دانش‌آموزان و ارائه کارنامه آنلاین مدارس است. برای انجام این کار، معلمان، مدیران و کارکنان اجرایی مدرسه می‌توانند به واسطه سایت sida.medu.ir نمرات را ثبت کنند.

🔷 ثبت نمرات دانش‌آموزان در هر یک از مقاطع تحصیلی، از جمله ابتدایی، متوسطه اول و دوم، با یکدیگر متفاوت است. در ادامه، نحوه ثبت نمرات در سامانه سیدا برای هر یک از این مقاطع تحصیلی توضیح داده شده است:

✔️ مقطع تحصیلی ابتدایی: در این مقطع، نمرات دانش‌آموزان توسط معلمان دروس مختلف در سامانه سیدا ثبت می‌شود. معلم می‌تواند نمره‌های ارائه شده را با نمرات پیشین مقایسه کند و در صورت نیاز آن‌ها را اصلاح کند.

✔️ مقطع تحصیلی متوسطه اول: در این مقطع، نمرات دروس مختلف توسط معلمان در سامانه سیدا ثبت می‌شود. پس از ثبت نمرات توسط معلم، مدیران مدرسه می‌توانند نمرات را تأیید و اصلاح کنند.

✔️ مقطع تحصیلی متوسطه دوم: در این مقطع، نمرات دروس مختلف توسط معلمان در سامانه سیدا ثبت می‌شود. پس از ثبت نمرات توسط معلم، مدیران مدرسه می‌توانند نمرات را تأیید و اصلاح کنند. همچنین در این مقطع، دانش‌آموزان می‌توانند درخواست اصلاح نمرات خود را از طریق سامانه سیدا ارسال کنند و مدیران مدرسه می‌توانند درخواست‌ها را بررسی و اصلاح نمرات را انجام دهند.

» درباره سامانه سیدا

☑️ سامانه‌ی سیدا با نشانی sida.medu.ir توسط وزارت آموزش و پرورش طراحی شده است تا معلمان و مدیران مدارس بتوانند به راحتی نمرات دانش‌آموزان و سوابق تحصیلی آن‌ها را در آن ثبت کنند. این سامانه قابلیت دسترسی به کارنامه‌های تحصیلی، ثبت نمرات و همچنین ثبت نام دانش‌آموزان را نیز فراهم می‌کند.

☑️ با گسترش خدمات آنلاین، وزارت آموزش و پرورش کشور سامانه‌های دانش‌آموزی مختلفی را برای یکپارچه‌سازی اطلاعات دانش‌آموزان طراحی کرده است. یکی از این سامانه‌ها، سایت سیدا با نشانی sida.medu.ir می‌باشد که در آن اطلاعات فردی و تحصیلی دانش‌آموزان نیز موجود است.

☑️ سامانه سیدا به منظور جمع‌آوری اطلاعات فردی و تحصیلی دانش‌آموزان از سایت سناد، صدور کارنامه‌های تحصیلی و همچنین ثبت نام دانش‌آموزان در موارد خاص طراحی شده است. این سامانه تنها برای معلمان، مدیران و کادر اجرایی قابل دسترسی است و دانش‌آموزان امکان ورود به آن را ندارند. در ادامه مقاله، اطلاعات مربوط به سایت سیدا و امکاناتی که در sida.medu.ir فراهم شده است، توضیح داده خواهد شد.

☑️ با عضویت در سامانه سیدا، دانش‌آموزان به عنوان یک محصل در سامانه شناخته شده و می‌توانند از امکانات مختلف تحصیلی از جمله ثبت نام کتاب‌های درسی مدارس استفاده کنند. در صورت عدم عضویت در سایت سیدا، بسیاری از امکانات تحصیلی برای دانش‌آموزان غیرقابل استفاده خواهد بود.

☑️ با عضویت در سایت سیدا، دانش‌آموزان می‌توانند در انواع آزمون‌های آغازین، پیشرفت تحصیلی، مشاوره‌ای و غیره شرکت کرده و از امکانات رایگان آن بهره‌مند شوند. همچنین، دانش‌آموزان می‌توانند کارنامه و ارزشیابی ماهانه خود را دانلود کنند که این فعالیت‌ها نیز در دستور کار سامانه سیدا قرار دارد.

☑️ همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، دسترسی به سامانه سیدا تنها برای معلمان، مدیران، معاونان و به طور کلی کارکنان اجرایی مدارس ممکن است و دانش‌آموزان اجازه ورود به پرتال سیدا را ندارند. به منظور دسترسی دانش‌آموزان به بخش‌های مختلف آموزشی و ثبت نام در مدارس، سایتی به نام پادا طراحی شده است که ویژه دانش‌آموزان بوده و انواع خدمات آموزشی را ارائه می‌دهد. برای آشنایی با این سایت، می‌توانید به مقاله سامانه پادا زیر مراجعه کنید.

منبع
سیوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا