سامانه ها

سامانه سهام عدالت sahamedalat.ir

سهام عدالت در دولت نهم به منظور کمک به افراد کم درآمد و توسعه بخش خصوصی واگذار شدند. از سال 1385، واگذاری این سهام آغاز شد و تا سال 1395 امکان استفاده از آن‌ها وجود نداشت. اما از سال 1395 به بعد، سود سهام عدالت با عنوان “سود سالانه سهام عدالت” به حساب سهامداران واریز شد. با درخواست دولت برای آزادسازی سهام عدالت و موافقت رهبری با این درخواست، دولت طرح انتقال سهام به افرادی که خواستار انتقال سهامشان بودند را اجرایی کرد. این طرح به منظور افزایش سهم تعاون در اقتصاد ایران طراحی شده بود.

برای استعلام سهام عدالت، سامانه سهام عدالت با آدرس sahamedalat.ir طراحی شده است. این سامانه به سهامداران امکان مشاهده برگه سهام و انتقال آن به مالکیت خود را می‌دهد. در ادامه، نحوه استعلام سهام عدالت و نحوه واگذاری آن‌ها توضیح داده می‌شود.

» نحوه ورود به سامانه سهام عدالت sahamedalat.ir

✳️ برای ورود به سایت سامانه سهام عدالت کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید تا به سایت “sahamedalat.ir” وارد شوید.

ورود به سامانه سهام عدالت

 

» نحوه مشاهده دارایی سهام عدالت در سامانه sahamedalat.ir

برای مشاهده دارایی سهام عدالت در سامانه sahamedalat.ir، مراحل زیر را دنبال کنید:

1️⃣ در ابتدا، نشانی sahamedalat.ir را در مرورگر اینترنتی خود جستجو کنید و یا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

ورود به سامانه سهام عدالت

نحوه ورود به سامانه سهام عدالت

2️⃣ پس از ورود به سایت، گزینه “مشاهده دارایی سهام عدالت” را انتخاب کنید. در قسمت بعد، چند بند نوشته که شامل موارد زیر است به نمایش در خواهد آمد. پس از مطالعه دقیق و کامل آن‌ها، گزینه “متوجه شدم” را انتخاب کنید.

  • این سامانه برای مشاهده خلاصه وضعیت سبد دارایی سهام عدالت، ویرایش شماره شبا و شماره تلفن همراه است.
  • برای ورود به سامانه، شماره تلفن همراه بایستی تحت مالکیت فرد و متعلق به همان کدملی باشد.
  • در صورت عدم تطابق کدملی و شماره تلفن همراه، از طریق سامانه sahamedalat.ir می توانید شماره تلفن همراه در مالکیت خود را ثبت نمائید.
  • در صورت تمایل به تغییر شماره شبا یا شماره تلفن همراه تحت مالکیت و تائید شده، می توانید پس از ورود به سامانه sahamedalat.ir ، نسبت به ویرایش آن اقدام فرمائید.
  • مسئولیت فردی برای حفاظت از محرمانگی اطلاعات برعهده سهامدار عدالت است.
  • فعالیت مراجعین در این سامانه ثبت شده و قابل پیگیری می‌باشد.
  • مسئولیت استفاده از کد تایید پیامک شده، توسط هر شخص دیگر به عهده سهامدار است.
  • هرگونه استفاده از اطلاعات مندرج به وسیله فرد دیگر یا اشخاص ثالث به شدت ممنوع و مسئولیت آن به عهده سهامدار است.
  • دسترسی و استفاده از این سامانه محدود، غیرقابل انتقال و صرفا مجاز برای استفاده از آن توسط شما فراهم گردیده است

3️⃣ در مرحله بعد، کد ملی خود را در جای خالی وارد کنید و عبارت “دریافت پیامک اعتبارسنجی” را فعال کنید.

4️⃣ حالا، یک عبارت امنیتی برای شما نمایش داده می‌شود. پس از وارد کردن آن، گزینه “تایید” را انتخاب کنید.

5️⃣ پس از تایید عبارت امنیتی، یک کد فعال‌سازی به تلفن همراه شما ارسال می‌شود. شما باید این کد را در جای خالی وارد کنید و گزینه “ورود” را فعال کنید.

6️⃣ حالا، وارد صفحه استعلام دارایی سهام عدالت خود شده‌اید و مطابق تصویر زیر، قیمت سهام عدالت برای شما نمایش داده می‌شود.

 

☑️ قبل از طراحی سامانه استعلام دارایی سهام عدالت به نشانی sahamedalat.ir، ارزش واقعی این سهام در بازار قابل تعیین نبود و فقط حدس‌ها و گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت. اما پس از طراحی این سامانه، ارزش سهام عدالت در قسمت پنل کاربری sahamedalat.ir برای سهامداران در بازار قابل تعیین شد و آن‌ها می‌توانند با مراجعه به این سامانه، دارایی سهام عدالت خود را مشاهده و استعلام کنند.

☑️ با توجه به اینکه ارزش اسمی سهام عدالت در بین سهامداران با یکدیگر متفاوت است و همه به یک اندازه سهام ندارند، قیمت سهام عدالت در بازار نیز متغیر است. بنابراین، توصیه می‌شود هر شخص نسبت به استعلام دارایی سهام عدالت خود به صورت جداگانه اقدام کند تا اطلاعات دقیقی در این خصوص به دست آورد.

» نحوه استعلام تعداد سهام فروخته شده در سامانه sahamedalat.ir

✅ با توجه به اعلام حسین فهیمی، سخنگوی سهام عدالت، از تاریخ شنبه 15 شهریور ماه 99، امکان مشاهده تعداد سهام فروخته شده سهام عدالت برای دارندگان این سهام در سامانه sahamedalat.ir قابل دسترسی است. همچنین اطلاعات سهامداران اعم از تعداد سهام کاهش یافته، سهام باقی مانده و ارزش روز دارایی آن‌ها نیز در دسترس قرار گرفته است.

✅ لازم به ذکر است که این سامانه تنها میزان سهام باقی‌مانده را به سهامدار اعلام می‌کند و مستقیماً سهام فروخته شده را نشان نمی‌دهد. بنابراین سهامداران باید شخصاً اطلاعات را مدیریت کنند و بدانند چه مقدار از آن سهم را در گذشته داشته‌اند و در حال حاضر چه مقدار از آن را در اختیار دارند.

✅ در صورتی که سهامدارانی که روش مستقیم مدیریت سهام را انتخاب کرده‌اند، تمایل به فروش سهام داشته باشند، می‌توانند با آزادسازی 30 درصد دوم سهام عدالت، مجموع سهام عدالت آزاد شده را تا 60 درصد افزایش دهند و با مراجعه به سامانه کارگزاری‌ها، سهام عدالت خود را بفروشند.

✅ برای فروش سهام عدالت در بازار بورس و اوراق بهادار و دریافت کد بورسی، علاوه بر ثبت نام در سامانه سجام، لازم است در یکی از شرکت‌های کارگزاری نیز ثبت نام صورت گیرد. در این زمینه، کارگزاری‌های متعددی در حوزه بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند که تفاوت آن‌ها در امکاناتی است که به مشتریان خود ارائه می‌دهند. این کارگزاری‌ها علاوه بر امکان دریافت کد بورسی، به صورت همزمان اطلاعات کاربران را در سامانه سجام نیز ثبت می‌نمایند تا بدون نیاز به ثبت نام مجدد، ثبت نام سجام را نیز انجام دهند.

[ سامانه های دیگر: سامانه یکپارچه فروش خودرو ]

 

سوالات متداول

آیا سامانه sahamedalat.ir برای تمام سهامداران در دسترس است؟

بله، سامانه sahamedalat.ir برای تمامی سهامداران سهام عدالت در دسترس است. سهامداران می‌توانند با ورود به این سامانه، اطلاعات مربوط به سهام خود را به دقت بررسی کرده و مانده سهام خود را مشاهده کنند. همچنین، اطلاعات سهامداران اعم از تعداد سهام کاهش یافته، سهام باقی‌مانده و ارزش روز دارایی آن‌ها نیز در این سامانه قابل دسترسی است. با این حال، برای فروش سهام عدالت در بازار بورس و اوراق بهادار و دریافت کد بورسی، علاوه بر ثبت نام در سامانه sahamedalat.ir، لازم است در یکی از شرکت‌های کارگزاری نیز ثبت نام صورت گیرد.

آیا برای استفاده از سامانه sahamedalat.ir هزینه‌ای وجود دارد؟

خدمات سامانه sahamedalat.ir برای سهامداران رایگان است و هیچگونه هزینه‌ای برای استفاده از این سامانه دریافت نمی‌شود. با ورود به این سامانه، سهامداران می‌توانند به صورت آنلاین اطلاعات مربوط به سهام خود را به دقت بررسی کرده و مانده سهام خود را مشاهده کنند. همچنین، اطلاعات سهامداران اعم از تعداد سهام کاهش یافته، سهام باقی‌مانده و ارزش روز دارایی آن‌ها نیز در این سامانه قابل دسترسی است.

آیا ارزش سهام عدالت تمام سهامداران با یکدیگر برابر است؟

خیر، ارزش سهام عدالت تمامی سهامداران با یکدیگر برابر نیست. ارزش سهام عدالت بر اساس تعداد سهامی که هر سهامدار دارد و همچنین ارزش بازاری هر سهم محاسبه می‌شود. بنابراین، سهامدارانی که تعداد سهام بیشتری دارند، در کل دارای ارزش سهام بیشتری هستند. همچنین، ارزش بازاری سهم عدالت در بازار بورس و اوراق بهادار تحت تاثیر عواملی مانند عرضه و تقاضا، شرایط اقتصادی، اخبار شرکت و … قرار می‌گیرد و به همین دلیل، ارزش سهام عدالت در طول زمان ممکن است تغییر کند.

استعلام دارایی سهام عدالت به چه معناست؟

استعلام دارایی سهام عدالت به معنای درخواست یا درخواستی است که توسط سهامداران سهام عدالت به منظور دریافت اطلاعات مربوط به میزان سهام باقی‌مانده، تعداد سهام کاهش یافته و ارزش روز دارایی سهامدار در سیستم سجام ارسال می‌شود. به عبارت دیگر، استعلام دارایی سهام عدالت به معنای درخواست بررسی میزان سهام باقی‌مانده و ارزش دارایی سهامدار است. این درخواست توسط سامانه سجام پردازش شده و پس از بررسی، اطلاعات مربوط به سهامدار به وی ارسال می‌شود. در واقع، استعلام دارایی سهام عدالت به منظور کسب اطلاعات مربوط به سهامدار و میزان سهام باقی‌مانده استفاده می‌شود.

آیا استعلام دارایی سهام عدالت برای همه سهامداران لازم است؟

استعلام دارایی سهام عدالت برای همه سهامداران سهام عدالت الزامی نیست ولی به عنوان یک ابزار مفید برای بررسی میزان سهام باقی‌مانده، تعداد سهام کاهش یافته و ارزش روز دارایی سهامداران، توصیه می‌شود. همچنین، در صورتی که سهامدار تغییراتی در میزان سهام باقی‌مانده خود یا درآمدهای حاصل از سهام عدالت خود مشاهده کرده باشد، می‌تواند با استفاده از استعلام دارایی سهام عدالت به روز بودن اطلاعات خود را بررسی کند. به طور کلی، استعلام دارایی سهام عدالت یکی از ابزارهای مفید برای بررسی وضعیت سهامداری در سهام عدالت است که می‌تواند به سهامداران در اطلاع از وضعیت مالی خود کمک کند.

منبع
سیوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا