سامانه ها

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1402

هر ساله، علاقه‌مندان به حوزه علوم انسانی و به خصوص رشته حقوق، به شدت در حال افزایش هستند. رشته حقوق یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی در این حوزه است و فارغ التحصیلان آن از محبوب‌ترین زمینه‌های فعالیت در حوزه حقوق استفاده می‌کنند، به خصوص در زمینه وکالت. برای تبدیل شدن به وکیل فعال، یکی از مراحل لازم، شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری است. این آزمون هر ساله توسط کانون وکلا دادگستری برگزار می‌شود و متقاضیان می‌توانند با تکمیل فرم ثبت‌نام، در مهلت مقرر و با رعایت شرایط لازم، در این آزمون شرکت کنند. برای این منظور، متقاضیان می‌توانند به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کرده و فرم ثبت‌نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1402 را تکمیل کنند.

ورود به سایت ثبت نام آزمون وکالت کانون

زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری ۱۴۰۲

هر ساله، ثبت‌نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری در تاریخ‌های مختلفی انجام می‌شود. برای سال ۱۴۰۲، اطلاعیه زمان ثبت‌نام منتشر شده است و طبق این اطلاعیه، زمان ثبت‌نام بین تاریخ 13 تا 22 اردیبهشت ماه می‌باشد. بنابراین، با توجه به این موضوع، زمان ثبت‌نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری برای سال ۱۴۰۲ مشخص شده است.

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری از تاریخ 1402/02/13 و تا 1402/02/22 ادامه خواهد داشت.

برای تبدیل شدن به وکیل فعال، شرکت در آزمون وکالت ضروری است که تحت نظارت کانون وکلا دادگستری و اسکودا برگزار می‌شود. برای بسیاری از داوطلبان، ممکن است پیش‌آمده باشد که سوالاتی مانند زمان ثبت‌نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری ۱۴۰۲ و یا شرایط لازم برای شرکت در این آزمون را داشته باشند.

هر ساله، آزمون وکالت دادگستری برای جذب کارآموزان جدید مورد نیاز کانون‌های دادگستری کشور برگزار می‌شود. آزمون وکالت دادگستری ۱۴۰۲ همانند دوره‌های گذشته، تحت نظارت اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا دادگستری ایران به نام “اسکودا” و توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می‌شود. برای شرکت در این آزمون، شرایط مشخصی وجود دارد که باید رعایت شود.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا ۱۴۰۲

برای ثبت‌نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری سال ۱۴۰۲، متقاضیان باید شرایط خاصی را داشته باشند تا بتوانند کارت ورود به جلسه آزمون را دریافت کرده و در این آزمون شرکت کنند. برای شرکت در آزمون وکالت، تنها کسانی که مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن را از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح دارند، مجاز به شرکت هستند.

اگرچه داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در هریک از گرایش‌های حقوق ممکن است در دانشگاه‌های برخی کشورها به عنوان معیار قبولی در نظر گرفته شود، اما در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری، تنها داشتن مدرک کارشناسی حقوق معیار پذیرش است.

در ادامه، سایر شرایط لازم برای شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری سال ۱۴۰۲ ارائه شده است.

✅ تابعیت ایرانی

✅ مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن را از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح دارند، مجاز به شرکت هستند.

✅ برای داوطلبانی که مدرک کارشناسی حقوق ناپیوسته دارند، لازم است که دروس دوره کارشناسی را در مقطع کاردانی گذرانده باشند

✅ در زمان ثبت‌نام، سن داوطلبان در حوزه قضایی استان تهران نباید بیش از 40سال تمام باشد و در سایر حوزه‌ها نباید بیش از 50سال تمام باشد. به عبارت دیگر، داوطلبانی که بیش از این سنین هستند، مجاز به شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری نیستند.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری ۱۴۰۲

برای ثبت‌نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری سال 1402، باید به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به آدرس sanjesh.org اقدام کرد. مراحل ثبت‌نام به شرح زیر است:

ورود به سایت ثبت نام آزمون وکالت کانون

1️⃣ در صفحه اصلی سایت، در سمت راست، عبارت “سایر آزمون‌های استخدامی” را انتخاب کرده و پس از آن بر روی عبارت “ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت 1402” کلیک کنید.

2️⃣ برای ادامه فرایند ثبت‌نام، باید یک اعتباری را خریداری کنید. برای تهیه کارت اعتباری، از منوی سمت راست، گزینه “خرید کارت اعتباری” را انتخاب کنید.

3️⃣ بعد از انتخاب خرید کارت اعتباری، گزینه “سریال ثبت نام آزمون کارورزی وکالت” را فعال کنید و پس از آن بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کنید.

4️⃣ در این صفحه، اطلاعات خود را وارد کرده و پس از انتخاب گزینه “درگاه پرداخت“، بر روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.

5️⃣ برای ادامه فرایند پرداخت، باید تیک عبارتی که با فلش برای شما نشان داده شده است را انتخاب کنید.

6️⃣ پس از پرداخت هزینه ثبت‌نام، شماره سریال خرید کارت در اختیار شما قرار می‌گیرد. در این مرحله، باید به صفحه اول سایت برگشته و گزینه‌ی مانند تصویر فعال شده را انتخاب کنید و پس از آن، بر روی گزینه “تایید ادامه – گام بعدی” کلیک کنید.

7️⃣ در نهایت، باید شماره سریال خرید کارت و کد امنیتی را در قسمت مربوطه وارد کرده و سپس اطلاعات شخصی خود را ثبت کنید. در این مرحله بسیار مهم است که در ارسال عکس دقت کافی را داشته باشید و عکس اشتباه یا مبهمی را ارسال نکنید.

دروس امتحانی آزمون وکالت

دروس مورد سنجش در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری به شرح زیر است و ضرایب هر درس نیز در مقابل آن ذکر شده است. تعداد کل سوالات این آزمون 140 سوال است و مدت زمان آن 135 دقیقه می‌باشد.

دروس

ضرایب

تعداد سوال

حقوق مدنی 3 20
آیین دادرسی مدنی 3 20
حقوق تجارت 2 20
حقوق جزا 2 20
آیین دادرسی کیفری 2 20
اصول فقه 1 20
حقوق اساسی 1 20

☑️ به طور کلی باید گفت که آزمون وکالت یک رقابت بسیار تنگاتنگ و دشوار است. اما از آنجا که هر ساله ظرفیت پذیرش این آزمون افزایش می‌یابد قبولی در این آزمون به هیچ وجه دور از ذهن نیست. مهم‌ترین نکته‌ای که پذیرفته شدگان این آزمون بر آن تاکید می‌کنند تسلط بر مواد قانونی است.

☑️ نکته مهم دیگر آن است که اگر به مباحث و ضرایب امتحانی نگاه کنید متوجه خواهید شد که دو درس حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی بیشترین ضریب را میان مواد امتحانی دارا هستند. بنابراین توصیه می‌شود که به طور متوسط زمان بیشتری را برای مطالعه این دروس در مقابل درسی مثل اصول فقه که کم‌ترین ضریب را در بین درس‌ها دارد اختصاص دهید.

معرفی کانون وکلای دادگستری

✳️ کانون وکلا دادگستری، یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های مردم‌نهاد کشور ایران است که در سال ۱۳۳۱ هجری شمسی به عنوان یک نهاد مستقل تأسیس شد. البته اولین بار مجمع وکلا رسمی در سال ۱۳۰۰ تشکیل شده بود و با صبر و تلاش وکلا، در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی، لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری کشور تصویب شد.

✳️ در ایران، ۱۲ کانون وکلای دادگستری مستقل وجود دارد که کانون وکلا مرکزی آن در تهران قرار دارد و سایر کانون‌ها در شهرهای آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، قزوین، بوشهر، کردستان، مازندران، خراسان، اصفهان، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و … قرار دارند.

✳️ این کانون‌ها اتحادیه‌ای به نام “اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا دادگستری ایران” را تشکیل می‌دهند که با نام “اسکودا” شناخته می‌شود. هزاران وکیل و کارآموز وکالت دادگستری، زیر نظر این کانون‌ها فعالیت می‌کنند.

 

آموزش های مرتبط: [ سایت ثبت نام بن نمایشگاه کتاب ]

منبع
سیوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا